سربکوبی

سرب خالص، یکی از عناصر سنگین موجود در طبیعت‌، با جرم اتمی ۸۲ است و  مصارف بسیار زیادی در تولید لوازم خانگی، انواع اسباب بازی، کاربری‌های پزشکی و درمانی و صنعت دارد.‌ بهبود خواص فیزیکی سرب، به صورت آلیاژ با فلزات دیگری همچون آلومینیوم، باعث شده است، که همچنان از این فلز در صنعت به میزان گسترده‌ای استفاده شود. البته استفاده از سرب در مراکز تصویربرداری درمانی نیز بسیار فراوان است.

سرب خالص علاوه بر مصارف صنعتی‌، با درجه خلوص بیش از ۹۹ درصد در شیلدینگ و تولید محافظ‌های سربی هسته‌ای‌، سربکوبی اتاق سی تی اسکن و رادیولوژی و مواردی از این قبیل، مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. سرب مورد استفاده در سربکوبی مراکز تصویر برداری با اشعه ایکس، با توجه به محاسبات kv و workload در ضخامت‌های معمول ۰/۷۵ ، ۱/۵ ، ۲ و ۲/۲ میلی‌متر تولید می‌شوند. 

در این محاسبات‌، ضخامت مورد نیاز جهت سربکوبی و ایزولاسیون مراکز تصویربرداری نشان داده می‌شود، بنابراین تغییر درجه خلوص سرب بدون کاهش ضخامت ورق سربی می‌‌تواند سودآورتر باشد. به این ترتیب، هنگام سربکوبی، باید در انتخاب درجه خلوص سرب دقت زیادی شود و برای سربکوبی، سرب مخصوص مورد استفاده قرار گیرد.

سربکوبی چیست؟

سربکوبی چیست؟

در دهه‌های اخیر، تحقیقات و مطالعاتی درباره پرتوهای یون سازی همچون اشعه ایکس انجام و تاثیرات نامطلوب این‌گونه اشعه‌ها بر همگان آشکار شده است.‌ در صنایع پزشکی و تصویربرداری درمانی، با وجود متمرکز شدن اشعه‌، بهینه کردن توان خروجی و زمان اکسپوز‌، باز هم پرتوهای منتشر شده از دستگاه‌های پرتوان، انرژی خود را از دست نمی‌دهند و در‌ فضا منعکس می‌شوند. 

به این ترتیب، حفاظت‌ از افرادی که به صورت دائمی در معرض این تشعشعات قرار می‌گیرند، ضرورت پیدا می‌کند. یکی از راهکارهای‌ کاهش انرژی این تشعشعات، ایزوله کردن محوطه و اطراف دستگاه توسط عناصری نظیر سرب (‌با عدد جرمی بالا) است.‌

در حال حاضر سربکوبی دیوار یکی از راه حل‌های نوین برای محافظت از افراد، در مراکزی است، که با اشعه‌های خطرناک سر و کار دارند. از مهم‌ترین این مراکز، می‌توان به مراکز تصویربرداری درمانی و پزشکی اشاره کرد. سربکوبی دیوار در طراحی و ساخت محافظ‌های پرتو در خارج از کشور، به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سربکوبی در واقع دیوارها توسط لایه‌های محافظ سربی ایزوله می‌شوند.

 نکته‌ قابل توجه در این روش، نحوه به کار‌گیری و نوع سرب مورد استفاده برای تهیه محافظ‌های دیوار است. از آنجایی که سرب استفاده شده برای طراحی اتاق‌های پرتو در خارج از کشور، سربی مخصوص با درجه خلوص ۹۹٪ است، اهمیت این موضوع به خوبی آشکار می‌شود، که هر نوع سرب با هر درجه خلوصی مناسب ایزوله نمودن اتاق‌های پرتو نیست.

کاربرد سربکوبی برای مراکز تصویربرداری درمانی

برای سربکوبی دیوار، کف و سقف اتاق‌های کار با دستگاه‌های اشعه‌داری همچون پت اسکن، رادیولوژی، سونوگرافی، ماموگرافی، سی تی اسکن، آنژیوگرافی، رادیوگرافی دندان، OPG و سایر موارد مشابه، مطابق با استاندارهای سازمان انرژی اتمی، باید به نکات مختلفی توجه کرد. طب سازه گستر، با توجه به تمامی نکات و استانداردهای سازمان انرژی اتمی، آماده ارائه خدمات سربکوبی برای مراکز مختلف است.

از جمله مهم‌ترینِ این نکات، می‌توان به استفاده از ورق‌های سربی مطمئن، روش ایزوله کردن مناطق حساس، انطباق کامل لایه‌ها بر روی هم در زمان سربکوبی، استفاده از دزیمتری مناسب بعد از اتمام کار بر روی دیوار و طریقه قرار گرفتن لایه‌های سرب بر روی دیوار اشاره کرد.

متخصصان شرکت طب سازه گستر، با دارا بودن تجربه و تخصص فراوان در زمینه سربکوبی مراکز تصویربرداری درمانی، با استفاده از بهترین، مطمئن‌ترین و مرغوب‌ترین نوع ورقه‌های سربی، عملیات سربکوبی را برای مراکز تصویربرداری درمانی و پزشکی انجام می‌دهد. برای دریافت خدمات سربکوبی از شرکت طب سازه گستر، تنها کافی است، با این مشاوران و متخصصان این شرکت تماس بگیرید

همچنین جهت دریافت قیمت بروز #سربکوبی #سرب #رول-سربی  #قیمت-سربکوبی  با شماره های شرکت درتماس باشید.